Jak odróżnić książki obyczajowe dobre od złych?

Książki obyczajowe to historie ludzi takich jak my. Mają swoje wzloty i upadki, dobre i złe dni, targają nimi sprzeczne uczucia itd. Dzięki różnorodnym wątkom i bohaterom możemy się utożsamiać z ulubioną postacią opowieści i przeżywać jej przygody jak własne. Publikacji co roku wychodzi spod maszyny drukującej bardzo dużo. Jedne tytuły są odnawiane kolejnym nakładem, a inne są powieściami premierowymi.

Jaką książkę obyczajową wybrać do czytania na lato?

Propozycji książek nowych jest bardzo wiele i warto sięgnąć nie tylko po te, które zostały napisane przez znanych autorów, ale także po takie, na których okładce widnieje nazwisko pisarza debiutującego. Nowy styl pisania początkującego wykonawcy dzieła może okazać się równie interesujący i niedający odejść od książki aż się jej nie pochłonie w całości.

Wartka akcja w książkach obyczajowych (sprawdź) pozwala na całkowite zatracenie się w przygodach bohaterów i wszystkich postaci w opowieści występujących. Na plażę wybierajmy książki o tematyce lekkiej i przyjemnej, gdyż smażąc się na słońcu trudno byłoby nam przetrawić treść innego rodzaju, gdzie jest smutek, złość i inne negatywne uczucia.

Dobre obyczajowe publikacje są warte czytania. Sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zaczytuje się nimi również młode pokolenie. Jeżeli publikacja nas zainteresuje, szukamy w księgarni kolejnych tomów autora, którego książkę przed chwilą skończyliśmy czytać z wypiekami na twarzy. Nudne książki nie zostaną doczytane nawet do połowy, a nazwisko autora pójdzie w zapomnienie.

Jak rozpoznać dobrą książkę obyczajową?

Stojąc przed regałem z książkami w bibliotece, na pewno zauważymy, które pozycje mają mocno przechylony grzbiet. To znak, że książka była czytana wielokrotnie od deski do deski. Istnieje zatem możliwość, że właśnie trzymamy w ręku osobliwą i ciekawą książkę. Z pewnością akcja jest interesująca i warta przeczytania od początku do końca.

Możemy także liczyć na pomoc bibliotekarki, która podsunie nam jakąś obyczajową nowość godną przeczytania. Znacznie trudniej jest nam natomiast wybrać publikację bezpośrednio z księgarni. Tam wszystkie egzemplarze są nowe i jedynie możemy liczyć na recenzję na okładce danej książki i sugerować się tylko tą wiedzą w wyborze dobrej obyczajówki do poczytania.

Z pomocą może nam przyjść sprzedawca, a także Internet, w którym na pewno jest zawsze kilka słów o książce, która nam wpadła w oko dzięki ciekawemu tytułowi lub ilustracji na okładce. Możemy też sugerować się przeczytanym fragmentem książki w stacjonarnej księgarni lub umieszczonym w internetowym sklepie, a także odsłuchać kawałek treści w darmowym urywku audiobooka.

Co podoba się czytelnikom w książkach o życiu zwykłych ludzi?

Należy wspomnieć o bardzo istotnej rzeczy, a mianowicie, że ile jest ludzi tyle upodobań co do treści książki obyczajowej. Jednym będą się podobać książki z bardziej rozbudowanym wątkiem miłosnym, a drugim z większą ilością niecodziennych przygód, jakie przeżywa główny bohater lub osoby drugoplanowe.

Jednym znów przypadną do gustu publikacje z dozą humoru, innym katastrofalne zbiegi okoliczności szczegółowo opisane i utrzymane w smutnym nastroju. Dlatego nie każda gotowa recenzja będzie dla nas wystarczająca. Zanim sami nie zaczniemy książki czytać, nie przekonamy się, czy ta akurat pozycja jest dla nas, czy też nie.