Książka Mikołajek – ciekawostki, których nie wiesz…

Książka Mikołajek to opowieść o codziennych przygodach tytułowego Mikołajka oraz grupy jego przyjaciół. Na pozór chłopcy nie różnią się niczym od innych dzieci w ich wieku: chodzą do szkoły, rozrabiają i przeżywają niesamowite przygody, ciesząc się urokiem dzieciństwa. Mikołajek od lat znany jest na całym świecie, a jego ciekawe przygody bawią i uczą dzieci w różnym wieku. Ale nie wszyscy wiedzą, że początkowo historia Mikołajka przedstawiana była w formie komiksu. Jakie inne, niezwykłe fakty dotyczą tej znanej lektury?

Książka Mikołajek – od komiksu do książki

Autorzy słynnych opowieści Mikołajka – Rene Goscinny i Jean-Jaques Sempe początkowo przedstawiali je czytelnikom za pomocą komiksu, który ukazywał się w belgijskim magazynie „La Moustique”. Jednak taka forma nie spotkała się z dużą popularnością, dlatego autorzy zdecydowali się opisywanie historii Mikołajka w sposób tradycyjny, czyli prozą oraz dodawanie ilustracji. Takie rozwiązanie okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, ponieważ Mikołajek i jego przygody stały się znane na całym rynku francuskim, a także daleko poza nim, a książka szybko odniosła sukces. W kolejnych latach autorzy tworzyli kolejne historia o Mikołajku i łącznie powstało ich ponad dwieście.

Przygody Mikołajka oraz jego znajomych bawią czytelników już od pół wieku

Choć niewielu czytelników wie jednak historia Mikołajka powstała blisko pół wieku temu. Mimo upływu czasu nadal jest aktualna, a czytelnicy na całym świecie chętnie czytają ciekawe opisy i niezwykłe wydarzenia, które spotykają na co dzień Mikołajka oraz grupę jego znajomych.

W Polsce książka Mikołajek przez wiele lat ukazywała się w takiej samej szacie graficznej

W naszym kraju książka o przygodach Mikołajka oraz jego przyjaciół miała cały czas tę samą formę graficzną okładki, którą rozpoznawał każdy fan. I, co ciekawe, trwało to prawie 50. lat. Z okazji 50. rocznicy pierwszego wydania słynna polska księgarnia przygotowała nową edycję cyklu i nowy format, co było odejściem od tradycji oraz uczeniem wyjątkowego jubileuszu. Jednak cały czas najwięksi fani Mikołajka i jego przygód rozpoznają charakterystyczną, kwadratową oprawę książki, która na stałe wpisała się do kanonu najbardziej znanych lektor w naszym kraju.